Przejdź do treści Przejdź do menu

,,Nauka- naturalnie pięknie!”

27-06-2022 15:19 WSPÓŁPRACA Z ATH

            13 czerwca uczniowie klas: 1D, 1E, 2E, 2B, 3A oraz 3B uczestniczyli w 22. Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem była Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Hasłem przewodnim wydarzenia była ,,Nauka- naturalnie pięknie!”.

            W tym dniu odbywał się także finał 8. Beskidzkiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Bielska-Białej  z udziałem prof. Jerzego Bralczyka. Do finałowych zmagań o tytuł „beskidzkiego mistrza ortografii” przystąpili reprezentanci naszej szkoły: Oliwia Bernat (kl. 2E), Aleksandra Grabowska (kl. 2E), Weronika Waloszek (kl. 1A) oraz Jakub Herok (kl. 1E).

 

            Po zakończeniu konkursu uczniowie kl. 1E oraz 2E mogli wysłuchać ciekawych wykładów w głównej auli ATH. Profesor Jerzy Bralczyk, znany i lubiany językoznawca, z wielką swadą mówił ,,Ekologicznie o języku”. Znany z wielkiego poczucia humoru potrafił i zaciekawić, i rozbawić publiczność, a informacją, że współpracował z Matą (właśc. Michałem Matczakiem), skradł serca młodych słuchaczy.

 

            Kolejnym zaprezentowanym wykładem była ,,Kosmiczna rewolucja” Karola Wójcickiego – twórcy największego w Polsce astronomicznego fanpage’u ,,Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Popularyzator astronomii zapoznał odbiorców z historią wypraw w kosmos oraz nowinkami przemysłu kosmicznego.

 

            Ostatnim wykładem było ,,Zaufanie w mediach społecznościowych”, który prezentowała prof. dr hab. inż. Joanna Paliszkiewicz. Dotyczył on social mediów w dzisiejszych czasach oraz ich funkcjonowania.

 

            O godzinie 12.30 nastąpiło wręczenie nagród laureatom 8. Festiwalowego Dyktanda, a akcentem kończącym wydarzenie był występ Ghostmana – wokalisty tworzącego muzykę na żywo przy pomocy loopera i efektów gitarowych.

 

            W tym czasie uczniowie kl. 1D, 2B oraz 3A uczestniczyli w wykładach multimedialnych: "Żyjemy w erze plastiku" i "Miejska wyspa ciepła w Bielsku-Białej - zmiany klimatyczne na Podbeskidziu". Młodzież prowadziła też badania w czasie warsztatów pomiaru przepływu wody w korycie rzeki, odkrywała „Niezwykłe właściwości zwykłej wody” oraz wzięła udział w zajęciach w laboratorium spektroskpopii - gdzie miała okazję zobaczyć, jak wygląda wytwarzanie nawozu z wełny owczej.