Przejdź do treści Przejdź do menu

Jubileuszowe wydarzenia

Rok jubileuszowy...

Rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Będzie to rok jubileuszowy naszej szkoły, która z dumą nosi imię Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego Ministerstwa Oświaty. Z tej okazji zaplanowaliśmy cykl imprez upamiętniających nie tylko samą szkołę, ale przede wszystkim ludzi, których zapał, determinacja i duch nauki sprawiły, że bielska „Czwórka” stała się miejscem rozpoznawalnym na mapie miasta.

Oświecenie epoką edukacji

Komisja Edukacji Narodowej powstała z inicjatywy nie tylko samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale i za sprawą Watykanu 21 lipca 1773 r. bullą papieża Klemensa XIV zniesiony został zakon jezuitów, który w wielu państwach zajmował się nauczaniem młodzieży. W Polsce obradował właśnie Sejm Rozbiorowy, który podjął decyzję, by majątek zlikwidowanego zakonu przeznaczyć na cele edukacyjne. Początkowo w skład Komisji weszło 8 osób. Należeli do niej najwięksi ówcześni myśliciele: biskup wileński Ignacy Massalski, biskup płocki Michał Poniatowski, książę August Sułkowski, kanclerz litewski Joachim Chreptowicz, pisarz Ignacy Potocki, książę Adam Kazimierz Czartoryski, były kanclerz koronny Andrzej Zamoyski i starosta kopanicki Antoni Poniński. Za sprawą KEN opracowano nowe programy, wprowadzając przedmioty takie, jak: mechanika, rolnictwo, chemia, botanika, zoologia, prawo oraz nauka moralna. Zreformowano cały system kształcenia. KEN powołała Szkoły Główne – Koronną i Litewską, nadzorowała również szkoły średnie i elementarne, w których kładziono nacisk na zdobywanie wiedzy praktycznej i poszerzanie horyzontów.

Jesteśmy dumni z naszego patrona – Komisji Edukacji Narodowej. Przypominamy zatem jej niektórych twórców. 

Ignacy Jakub Massalski
Hugo Kołłątaj
Michał Jerzy Poniatowski
Joachim Litawor Chreptowicz

Menuet –  poczuj ducha czasów !

Powołanie Komisji Edukacji Narodowej stało się ważnym i radosnym wydarzeniem. Cóż może cieszyć bardziej od wyedukowanego narodu, który ma stać się w przyszłości obywatelskim społeczeństwem. Kultura dworska lubowała się w świętowaniu i tańcach. Jednym z nich był menuet. Uczniowie klasy IIIi postanowili nawiązać do tej tradycji i zatańczyli go w kostiumach z epoki.

Podziękowania

Dziękujemy Teatrowi Polskiemu za wypożyczenie kostiumów teatralnych, w tym kostiumów ze spektaklu „Amadeusz” zaprojektowanych przez Barbarę Ptak – kostiumolożkę teatralną i filmową, autorkę projektów m.in. do filmów: „Faraon”, „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”.