Narzędzia i pomoc IT
Google classroom
Nasza szkoła pracuje w oparciu o platformę Google classroom, która daje internetowe wersje aplikacji biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i prezentacje) oraz narzędzia do pracy grupowej - classroom, Meet oraz dysk Google
Google classroom to usługa internetowa oparta na chmurze, zawierająca zestaw narzędzi wspomagających pracę zespołową, w tym pracę zdalną. Przy pomocy Google classroom można również prowadzić wykłady online. Każdy uczeń może również przechowywać swoje materiały multimedialne na przydzielonym dysku Google w chmurze
W celu skorzystania z pakietu należy uruchomić przeglądarkę internetową (rekomendujemy Chrome), wejść na stronę google (https://google.com) i zalogować się w prawym górnym rogu używając adresu e-mail (w domenie @lo4.info ). Adresy email są przydzielone każdemu uczniowi w szkole.
Jeżeli ktoś używa już swojego prywatnego konta google, należy dodać w chrome kolejne konto. W trakcie pracy można przełączać się pomiędzy kontami.
Office 365
oddajemy w Wasze ręce również możliwość korzystania z pakietu Office 365 A1, udostępniającego internetowe (niestety bardzo okrojone) wersje aplikacji biurowych Word, Excel i PowerPoint
W celu skorzystania z pakietu należy uruchomić przeglądarkę internetową (rekomendujemy Chrome), wejść na stronę https://office.com i zalogować się używając adresu e-mail (w domenie @lo4.info). Następnie pojawi się strona uwierzytelniania, gdzie należy ponownie podać adres e-mail oraz hasło do konta. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z dostępu proszę o kontakt z p. Dariusz Frączkiewiczem w celu otrzymania konta dostępowego.
Sieć lokalna LAN
W szkole pracujemy w oparciu o architekturę sieciową klient - server (serwer Linux Debian 11 ) co oznacza, że każdy kto chce skorzystać z komputera musi zalogować się na swoje konto sieciowe. Każdy uczeń posiada indywidualne konto do sieci. Loginy tworzone są wg schematu:
klasa + rocznik + nazwisko + 2 litery imienia
np
uczeń Jan Kowalski z klasy A utworzonej w roku 2021 będzie miał login:
a21nowakja
Dostęp do plików z sieci lan
Istnieje możliwość pobrania z domu plików z serwera szkolnego (np plików ćwiczeniowych aby dokończyć ćwiczenia w domu)
Aby pobrać pliki należy skorzystać z dowolnego programu - klienta FTP (np FileZIlla https://filezilla-project.org/) wprowadzając ustawienia:
protokół: SFTP
serwer: kenbielsko.cf
port: 53022
Przydatne darmowe oprogramowanie:
- LibreOffice - pakiet programów biurowych - odpowiednik Word, Excel, PowerPoint (https://pl.libreoffice.org/)
- GreenShot - program do zrzutów ekranów i edycji (strzałki, dymnki idp) - https://getgreenshot.org
- VSDC Free Video Software - darmowy bardzo funkcjonalny edytor video - https://www.videosoftdev.com/
- Notepad++ - zamiennik notatnika Windows - https://notepad-plus-plus.org/
- 7-zip - program do pakowania i rozpakowywania większości formatów (zip, rar, tar, 7z) - https://7-zip.org.pl/
- XnView - przeglądarka i szybki edytor zdjęć - https://www.xnview.com/en/xnview/
- Visual Studio Code - doskonały edytor dla programistów - https://code.visualstudio.com/