Przejdź do treści Przejdź do menu

Z LIGĄ PRZEZ STULECIE - DANIA

11-06-2018 13:10 WYCIECZKI

XXVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT JUNGÓW LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

KOŁOBRZEG - BORNHOLM

 

W tym roku dwustu osiemdziesięciu młodych ludzi przybyło z wielu miejsc naszego kraju: Jasienicy, Bielska Białej, Jaworza, Drogomyśla, Łodygowic, Czechowic Dziedzic, Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Kruszewa, Łap, Wyszkowa, Brańszczyka, Żyrardowa, Dęblina, Gdańska i Gościna. Główną siedzibą zlotu tradycyjnie był Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu.

Załogi pomaszerowały do Mariny Solnej, gdzie były świadkami oficjalnego otwarcia ogólnopolskiego sezonu żeglarskiego. Odsłonięto okolicznościową tablicę autorstwa artysty rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, a orkiestra odegrała pieśń ,,Morze nasze morze”.

W Bazylice Konkatedralnej odprawiona została Msza Święta koncelebrowana w intencji Miasta Kołobrzeg i Ludzi Morza. Przed Muzeum Oręża Polskiego pożegnano grupy z Łap, Dęblina i Kruszewa śpiewając znaną pieśń Auld Lang Syne. Po południu w Regionalnym Centrum Kultury odbył się koncert pt. Dzień Dziecka z Pieśnią i Piosenką Żołnierską.

W poniedziałek popłynęliśmy w rejs prawdziwym statkiem Jantar na Bornholm - duńską wyspę w południowo-zachodniej części Bałtyku. Zwiedzanie wyspy z polskimi przewodnikami pozwoliło na poznanie nie tylko historii, ale i codziennego życia mieszkańców.

Czas jednak szybko minął lecz pozostawił mnóstwo wspomnień.

Spotkamy się znowu za rok… AHOJ!!!! 

Opiekunka SKLMIR: Katarzyna Cieślicka