Przejdź do treści Przejdź do menu

X PODBESKIDZKI KONKURS HISTORYCZNY „SOLIDARNI”

06-02-2020 12:50 KONKURSY

W czwartek, 6 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał X Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, organizowanego przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz podbeskidzką „Solidarność”.
W finale wzięło udział 52 uczniów z 17 szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca. Rozwiązując test musieli się wykazać wiedzą na temat najnowszej historii Polski, w tym zwłaszcza dziejów „Solidarności” w latach 1980-1989. Znaczna część pytań dotyczyła wydarzeń, jakie w tamtym czasie miały miejsce na Podbeskidziu. Finaliści musieli wiedzieć m.in. kiedy zakończył się podbeskidzki strajk generalny, kto był gwarantem podpisanego wówczas porozumienia, ile osób z woj. bielskiego było internowanych, jak nazywał się przywódca podziemnego „Trzeciego Szeregu”. Naszą szkołę reprezentowali –Igor Pyrczak –kl.IG, Szymon Gizicki, Dominik Dziubek-kl.II B.
Ufundowane przez IPN i „Solidarność” nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników finału wręczyli dyr. Andrzej Sznajder i wiceprzewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Stanisław Sołtysik.
W trakcie spotkania uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać wspomnień podbeskidzkich działaczy opozycji antykomunistycznej, Wiesława Pyzio z Andrychowa i Janusza Okrzesika z Bielska-Białej.