Przejdź do treści Przejdź do menu

WYKŁAD „ ETYKA W ŚWIECIE BEZ GRANIC”

06-04-2018 15:23 WSPÓŁPRACA Z ATH

6 kwietnia 2018 roku w naszym liceum odbyła się prelekcja prof. ATH dr hab. Michała Kopczyka z WHS ATH, o etyce w świecie bez granic. 

Została ona zorganizowana  w ramach współpracy IV LO z ATH, realizując projekt społeczny „Project: Progress”. W wykładzie brały udział klasy humanistyczne 1E i 2E.

Profesor poruszył w nim temat paradoksu oświeceniowej myśli kolonialnej, przedstawił obraz kosmopolityzmu oraz ukazał, jak cienka jest granica praw moralnych w dzisiejszym świecie. 

Przedstawione przez niego stanowisko, oparte na dzisiejszych i historycznych realiach, poruszało bliskie nam tematy, takie jak dylemat Górnego Śląska, który na przestrzeni wieków stawał się coraz bardziej wrażliwym problemem. Swój wykład zakończył wspólną z uczestnikami dyskusją na tematy dzisiejszych wartości, moralności oraz praw jakie występują w świecie. 

Prelekcja ta była bardzo ciekawym impulsem oraz  wartościowym źródłem informacji dla uczniów, którzy będą mogli jeszcze pewniej i bardziej rozumnie analizować spory dzisiejszego świata.