Przejdź do treści Przejdź do menu

Wycieczka naukowa klas 1d i 1g do Orientarium i EC1 w Łodzi

13-01-2023 13:38

W grudniu 2022 klasy 1d i 1g pojechały na wycieczkę naukową do orientarium i EC1w Łodzi pod opieką wychowawców Urszuli Zawadzkiej, Anny Chyli oraz nauczycieli opiekunów wicedyrektor Jolanty Budzyńskiej i Agnieszki Jędrusiak- Malec.
Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej .Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. W orientarium uczniowie mogli zobaczyć: unikatowe i zagrożone wyginięciem gatunki, największy w Europie wybieg dla słoni, tunel do obserwacji rekinów i płaszczek,10 zbiorników wodnych, 3 mln litrów wody.
Po obiedzie przyszła kolej na zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki oraz Kino sferyczne.
Wchodząc do środka EC1, uczestnicy wycieczki otrzymali na rękę opaskę i mogli dowolnie wchodzić po kilku piętrach wystawy, która podzielona została na ścieżki edukacyjne. Można tu wejść do wnętrza „rozżarzonego kotła”, wyprodukować energię potrzebną dla oświetlenia makiety miasta, zobaczyć jak transportowany był węgiel, jak parę wodną przetwarza się w prąd i poczytać na interaktywnych planszach o działaniu maszyn i historii Elektrowni Łódzkiej. Są gry jednoosobowe, ale i wymagające kooperacji np. w odpowiedniej kolejności trzeba dosypać węgla, podłożyć ogień i pompami dodać powietrza, by wirtualny płomień był wyższy.
Kino sferyczne to jedna z wystaw ścieżki Mikroświat-Makro świat. Niegdyś we wnętrzu srebrnej kuli znajdował się drugi turbogenerator Elektrowni Łódzkiej. Dziś w środku jest 10-metrowy ekran sferyczny, z obrazem rozdzielczości 4K, a filmy oglądać można przy pomocy dostępnych na miejscu okularów. W zależności od wybranego przez nas repertuaru – przenieść można się w kosmiczne przestworza i obejrzeć około 20-minutową produkcję pokazującą m.in. szkolenia kosmonautów, czy najmniejsze cząsteczki otaczającego świata.