Przejdź do treści Przejdź do menu

AKCJA ŻONKILE 2021

19-04-2021 8:00

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic, Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji tego miejsca, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło poza mury żydowskiej dzielnicy. Napotkali opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników zapamiętane są do dziś.

Tę historię znają najlepiej uczniowie klas maturalnych, którzy czytali wspomnienia Marka Edelmana, jednego z ocalałych powstańców, po wojnie wybitnego kardiochirurga.

W tym roku pandemia nie pozwoliła naszym uczniom na bezpośrednie zaangażowanie się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, ale od czego mamy Internet. Już teraz każdy z Was może wejść na stronę Muzeum POLIN i zapoznać się z udostępnionymi materiałami, odbyć wirtualną wycieczkę.

Nasza szkoła wspiera tę akcję od początku jej zainicjowania. W 2013 roku po raz pierwszy wolontariusze z klasy maturalnej wyszli na ulice Bielska-Białej, aby rozdawać na ulicy przechodniom żółte żonkile. Zawsze będzie bowiem nas łączyć pamięć. 

Akcja Żonkile 2021 w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury