Procedury przeciwepidemiczne
Procedury przeciwepidemiczne zalecone do stosowania
w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej
w czasie nauczania stacjonarnego
Opracowano na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 1394)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 1394)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020 poz. 1386)
Wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej.
- ORGANIZACJA NAUCZANIA STACJONARNEGO W SZKOLE
- W czasie zajęć na terenie szkoły przebywają wyłącznie osoby, których obecność jest niezbędna do przeprowadzenia zajęć oraz funkcjonowania placówki.
- Rodzice i opiekunowie oraz osoby trzecie przychodzące do szkoły zobowiązane są założyć maseczkę, zdezynfekować ręce i zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki, innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- W zajęciach może uczestniczyć wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach.
- Jeśli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od osoby, pod opieką której pozostaje. O tym fakcie niezwłocznie powiadomieni zostaną rodzice/opiekunowie w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- Uczniowie wchodzą do szkoły we własnych maseczkach i zakładają je każdorazowo, kiedy przebywają poza salą lekcyjną.
- Wejście do budynku odbywa się z wykorzystaniem różnych wejść – do klas na parterze wejściem głównym, do klas na piętrze wejściami od strony boiska (sale 103-110 i sala gimnastyczna wejście z prawej strony, sale 111-116 wejście z lewej strony).
- Przed wejściem do budynku obowiązkowa jest dezynfekcja rąk w przygotowanych do tego celu miejscach.
- Uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły w miarę możliwości powinni zachowywać dystans między sobą w miejscach wspólnych wynoszący minimum 1,5 m.
- Zajęcia w szkole odbywają się według obowiązującego planu, w salach zgodnie z zapisem w planie lekcji.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- W czasie przerw część zespołów klasowych może pozostać w salach (wyłącznie pod opieką nauczyciela), pozostali wychodzą na korytarz lub teren wokół szkoły w zależności od pogody. Rekomendowane jest spędzanie przerw na świeżym powietrzu, na terenie należącym do szkoły, w celu uniknięcia tłumu w korytarzach.
- Uczniowie mogą korzystać z dystrybutora wody do picia pod warunkiem posiadania własnego kubka. Kurki dystrybutora są przez pracownika obsługi dezynfekowane po każdej przerwie.
- W czasie lekcji nauczyciel w miarę możliwości zachowuje odległość 1,5 m od uczniów lub zakłada maseczkę.
- Uczeń, wezwany do tablicy, zakłada maseczkę i dezynfekuje ręce.
- Każdy uczeń korzysta wyłącznie z własnych podręczników i przyborów i nie zabiera do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
II WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
- Rodzice są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami Przeciwepidemicznymi oraz do współpracy ze szkołą w celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa
- Rodzice są zobowiązani do wysyłania do szkoły dzieci wyłącznie zdrowych, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, rodzice nie wysyłają dziecka do szkoły.
- W razie zaobserwowania przez rodziców u dziecka niepokojących objawów wskazujących na chorobę zakaźną rodzice winni pozostawić je w domu i skorzystać z porady medycznej.
- Rodzice godzą się na pomiar temperatury ucznia.
- Rodzice zobowiązani są do odbierania telefonów ze szkoły i aktualizowania numerów, jeśli te ulegną zmianie, oraz do regularnego odbierania wiadomości przesyłanych przez dziennik elektroniczny.
- W razie zaobserwowania u dziecka w szkole niepokojących objawów chorobowych, rodzice są informowani o tym fakcie telefonicznie i zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły.
III HIGIENA ORAZ CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ
- Na tablicy przy wejściu do szkoły znajdują się numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są instrukcje prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje ich użycia.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia i pozostali pracownicy zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki oraz maseczki na usta i nos.
- Tuż po wejściu do budynku pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice/opiekunowie, osoby trzecie dezynfekują dłonie oraz zakrywają usta i nos.
- Po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem należy umyć ręce zgodnie z instrukcją umieszczoną w łazienkach.
- Podczas kichania, kaszlu należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę i umyć ręce.
- Należy unikać dotykania oczu, ust i nosa.
- Sale lekcyjne są wietrzone przed zajęciami, w czasie każdej przerwy oraz w miarę możliwości w czasie lekcji.
- W salach lekcyjnych znajdują się płyny oraz ściereczki do dezynfekcji klawiatury i myszy. Nauczyciele zobowiązani są do ich dezynfekowania każdorazowo po i przed użyciem ich w danej sali.
- Codzienne prace porządkowe są monitorowane ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach oraz toalet.
- Dezynfekcja jest przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu środka do dezynfekcji i z uwzględnieniem czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczestnicy zajęć nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Toalety są na bieżąco dezynfekowane.
IV ZASADY ORGANIZACJI ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
- Na konsultacjach i innych zajęciach pozalekcyjnych obowiązują zasady reżimu sanitarnego opisane w niniejszych procedurach.
- Zajęcia w miarę możliwości organizowane są tak, by uczestniczyli w nich uczniowie tej samej klasy.
- W przypadku organizacji zajęć w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej grupa powinna być mało liczna.
V ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni w godzinach umieszczonych na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.
- Uczeń przed wejściem do biblioteki powinien umyć lub zdezynfekować dłonie.
- W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od pozostałych użytkowników oraz personelu biblioteki.
- Należy przestrzegać ograniczenia dotyczącego liczby osób, które mogą przebywać w bibliotece w jednym czasie, tj. 2 osoby.
- Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
- Wszystkie wypożyczane książki mogą być wcześniej zamówione osobiście lub poprzez dziennik elektroniczny, adresując wiadomość do nauczycieli bibliotekarzy (Lilla Pala lub Zofia Cichowlaz) i wpisując w temacie „Zamówienie”.
- W celu odebrania zamówionych książek należy zgłosić się do biblioteki w godzinach pracy biblioteki.
- Wypożyczania i zwrotu książek przez ucznia dokonuje się na podstawie identyfikatora.
- Zwracaną książkę należy włożyć do specjalnie oznakowanego pojemnika, który znajduje się obok biurka nauczyciela bibliotekarza.
- Zwracane egzemplarze oznaczone są datą zwrotu i poddane 2-dniowej kwarantannie. W tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania.
- Z czytelni uczniowie mogą korzystać wyłącznie za zgodą nauczyciela bibliotekarza przestrzegając przepisów sanitarnych obowiązujących na terenie szkoły.
- Z komputerów w czytelni uczniowie mogą korzystać wyłącznie do celów edukacyjnych pod nadzorem nauczyciela bibliotekarza lub innego nauczyciela.
- Po każdorazowym użyciu sprzęt komputerowy w czytelni podlega dezynfekcji.
- Powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, blaty są regularnie czyszczone, a pomieszczenia biblioteki i czytelni wietrzone (przynajmniej 1 raz na godzinę).
VI ZASADY KORZYSTANIA Z SALI GIMNASTYCZNEJ, SIŁOWNI, BOISKA SZKOLNEGO I BASENU
- Zajęcia w sali gimnastycznej, siłowni, na basenie i boisku szkolnym realizowane są zgodnie z planem, regulaminami tych miejsc i aktualnymi zaleceniami GIS.
- Uczniowie przebywają w tych miejscach wyłącznie pod opieką nauczyciela, który odpowiada za ich bezpieczeństwo.
- Lekcje wychowania fizycznego w miarę możliwości odbywają się na zewnątrz i z ograniczeniem ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Sprzęty używane w czasie lekcji wychowania fizycznego są dezynfekowane przez nauczycieli po zakończeniu zajęć przez daną klasę.
- Powierzchnie płaskie, podłogi, klamki, kontakty, szatnie i inne sprzęty są myte z użyciem detergentów i dezynfekowane przez pracowników personelu sprzątającego codziennie i w miarę możliwości także w czasie trwania zajęć.
- Jeżeli nie ma możliwości zdezynfekowania sprzętu użytego przez grupę uczniów z jednej klasy, nie może on być ponownie wykorzystany.
- Sale gimnastyczne należy regularnie wietrzyć co najmniej podczas każdej przerwy.
VII ZASADY KORZYSTANIA Z BUFETU SZKOLNEGO
- Przed wejściem do bufetu obowiązuje dezynfekcja dłoni.
- Obowiązuje również zakrywanie ust i nosa.
- W kolejce do bufetu należy zachować zalecany dystans wynoszący 1,5 m.
- W bufecie możliwy jest jedynie zakup produktów. Po jego dokonaniu bufet należy niezwłocznie opuścić.
- Bufet codziennie jest dezynfekowany i myty z użyciem detergentów.
- Pomieszczenia bufetu należy regularnie wietrzyć co najmniej podczas każdej przerwy.
VIII ZASADY KORZYSTANIA Z GABINETU PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ
- Gabinet profilaktyki zdrowotnej jest otwarty codziennie w godzinach 9.00-13.30.
- Uczniowie mogą zgłaszać się do pielęgniarki w przypadku złego samopoczucia i z wszelkimi problemami dotyczącymi zdrowia.
- Przed wejściem do gabinetu należy zdezynfekować ręce i założyć osłonę ust i nosa.
- W gabinecie może się znajdować jednocześnie dwie osoby, o ile udzielenie pomocy nie wymaga obecności dodatkowych osób.
- Sprzęty używane w trakcie udzielania pomocy, porady są dezynfekowane po każdej wizycie, a gabinet wietrzony.
- Gabinet codziennie jest dezynfekowany i myty z użyciem detergentów.
IX OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW SZKOŁY
- Na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie pracownicy zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Zabronione jest przebywanie pracowników wskazujących objawy chorobowe na terenie jednostki.
- Każdy pracownik przy wejściu do szkoły zobowiązany jest odkazić ręce płynem do dezynfekcji a w ciągu dnia w pracy myć ręce zgodnie z zaleceniami GIS.
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest informować Dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych uczniów.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy po porozumieniu z dyrektorem lub wicedyrektorami odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając mu opiekę i zachowując min. 2 m odległości od innych osób. Należy następnie niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Pracownicy zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej do użycia w razie konieczności
- Pracownicy pedagogiczni zobowiązani są do:
- a) stałego kontrolowania warunków do prowadzenia zajęć (obserwacja samopoczucia i objawów chorobowych uczniów, dostępność środków czystości ) oraz zgłaszania wszelkich nieprawidłowości Dyrektorowi szkoły lub jego zastępcom,
- b) ścisłej ewidencji obecności uczniów na zajęciach,
- c) prowadzenia zajęć wyłącznie w wyznaczonej sali,
- d) uważnego i odpowiedzialnego pełnienia dyżurów na przerwach zgodnie z obowiązującym planem i zasadami zawartymi w regulaminie dyżurów ( w tym obserwowania samopoczucia uczniów i szybkiego reagowania na zjawiska niepokojące),
- e) wietrzenia i uporządkowania sali zgodnie z zaleceniami GIS, zdezynfekowania klawiatury i myszy po każdej przeprowadzonej przez siebie lekcji,
- f) zwracania uczniom uwagi na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny (zalecany dystans społeczny oraz zakrywanie ust i nosa w przestrzeniach wspólnych), regulaminów pomieszczeń szkolnych oraz wzmacniania w uczniach poczucia odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych osób,
- g) codziennego sprawdzania bieżących wiadomości w mobidzienniku – w tym przed wyjściem do pracy.
- Wychowawcy klas zobowiązani są do:
- a) niezwłocznego zgromadzenia dokumentacji klasowej, sprawdzenia jej prawidłowości (numery telefonów, adresy mailowe, adresy zamieszkania uczniów i rodziców/opiekunów) i wpisania wymaganych informacji do dziennika,
- b) regularnego kontaktu z rodzicami/opiekunami uczniów w celu monitorowania sytuacji indywidualnej uczniów oraz przekazywania bieżących informacji i zarządzeń.
- Pracownicy obsługi zobowiązani są do:
- a) wykonywania swoich obowiązków zgodnie z indywidualnym zakresem czynności, uwzględniając wzmożone środki ochrony własnej (rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja dłoni, maseczki),
- b) wykonywania codziennych prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach szkolnych, klawiatur, myszy, włączników,
- c) częstej kontroli stanu środków do higieny osobistej i dezynfekcji pomieszczeń,
- d) ścisłego przestrzegania zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji oraz przestrzegania czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- e) zajmowania stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu społecznego pomiędzy pracownikami,
- Pracownicy administracji zobowiązani są do:
a)przyjmowania petentów z zachowaniem odpowiedniej odległości oraz zasad bezpieczeństwa,
- b) zajmowania stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu społecznego pomiędzy pracownikami.
- Pracownik bufetu zobowiązany jest do:
- a) przestrzegania obowiązującej w szkole Procedury przeciwepidemicznej;
- b) stosowania środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczka/przyłbica, szyba ochronna pleksi) oraz mycia rąk/ używania płynu dezynfekującego.
- c) dezynfekcji swojego stanowiska pracy oraz wietrzenia pomieszczenia bufetowego po każdej przerwie oraz przed i po zakończeniu pracy
Mirosław Sapeta dyrektor IV LO im. KEN w Bielsku- Białej