ERASMUS+ MALTA 2022
Projekt: Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu poprzez podnoszenie kompetencji nauczycieli kluczem do rozwoju szkoły.
Działanie: Język angielski ogólny 26.09-07.10.2022
Malta jest niekwestionowaną królową naszych edukacyjnych mobilności. Tym razem do tego maleńkiego, śródziemnomorskiego państwa o subtropikalnym klimacie wybrała się mgr Beata Kalabińska, nauczycielka języka włoskiego i francuskiego.
Celem wyjazdu był dwutygodniowy kurs języka angielskiego ogólnego, zorganizowany przez International House Malta w St.Julian’s , niegdysiejsze miasteczko rybackie, a obecnie znany kurort, pełen luksusowych hoteli i kasyn, pensjonatów, restauracji, nadmorskich barów i klubów. Szkoła znajduje się w spokojnej dzielnicy mieszkalnej, nieopodal tętniącego życiem centrum przy plaży St. George’s Bay.
Zajęcia odbywały się codziennie w czterogodzinnych blokach tematycznych, podczas których prowadzący – native speakerzy, stawiając na komunikację, angażowali, pochodzących z różnych stron świata uczestników do aktywnego udziału. Dzięki interakcji kursanci mieli możliwość bliższego poznania się, naturalnie posługując się wyłącznie językiem angielskim. Równomiernie były rozwijane wszystkie najważniejsze zdolności: mówienia, rozumienia ze słuchu, pisania i czytania. Szczególny nacisk kładziony był na doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienie języka mówionego
Uzupełnieniem nauki był organizowany przez szkołę program pozalekcyjny, który umożliwiał integrację z innymi uczestnikami kursu oraz praktyczne doskonalenie wiedzy zdobytej na zajęciach. Nauczycielka uczestniczyła w spotkaniach integracyjnych przy lokalnych specjałach kinny i pastizzi . Nie zabrakło również wycieczek do znanych i ciekawych miejsc: np. do położonej w sercu wyspy średniowiecznej, Mdiny – pierwszej stolicy państwa, czy też spacerów po malowniczym wybrzeżu. Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu, ocenę i wskazówki do dalszej pracy nad językiem.
Erasmusowe mobilności zagraniczne to również spotkanie z odmienną kulturą , historią, tradycją i warunkami naturalnymi. Można pokusić się o stwierdzenie, że dominującą cechą malutkiej, upalnej i słonecznej przez większą część roku, o powierzchni całkowitej 316 km2 i liczbie ludności 516100 Republice Malty jest wielokulturowość, którą zawdzięcza długiej i bogatej historii. Początki cywilizacji sięgają piątego tysiąclecia p.n.e. Na przestrzeni dziejów Malta znajdowała pod panowaniem Imperium Rzymskiego, Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Wandali, Ostrogotów, Arabów, Normanów. W latach 1530-1798 rządzona była przez Zakon Joanitów (Kawalerów Maltańskich). Następnie, za czasów Cesarza Napoleona Bonaparte swój epizod na wyspie mieli Francuzi, po których aż na półtora wieku rozgościli się Brytyjczycy. Każdy z tych narodów zostawił trwały ślad w kulturze wyspy. W 1974 roku proklamowana została Republika Malty.
To niewielkie państwo ma dwa języki urzędowe: angielski i maltański, który jest spokrewniony z arabskim z włoskimi zapożyczeniami. Jedną z pozostałości po panowaniu Korony Brytyjskiej jest lewostronny ruch drogowy i samochody z kierownicą po prawej stronie.
Szkolenia w ramach programu Erasmus + są okazją do nauki, poznawania świata, czynienia spostrzeżeń, jak na przykład to, że mieszkańcy Wyspy szczególnymi względami darzą koty, które są systematycznie dokarmiane i dla których w parkach i na skwerach powstają kocie miasteczka.
Malta to również nieskończone piękno natury: cudowne, turkusowe morze, którego temperatura w październiku sięga 24 C, malownicze zatoczki, Błękitna Laguna między wyspami Comino i Cominotto, zapierające dech w piersiach klify Dingli i Ta’Dmejrek, których wysokość dochodzi miejscami do 130 m.
Kontakt z ciekawymi, przyjaznymi ludźmi, interesujące zajęcia w szkole językowej, poznawanie kraju poprzez „zanurzenie się” w jego tradycji i kulturze, napawające optymizmem promienie słońca, wszystkie te okoliczności tworzą wyjątkową atmosferę, która zachęca do intensywnej nauki oraz daje motywację i energię do dalszej pracy, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu, które jest przecież nieobce każdej grupie zawodowej.